W jaki sposób skutecznie wyczyścić kostkę brukową?

mycie kostki brukowej

Kostka brukowa służy do utwardzenia nawierzchni, pełni też funkcję dekoracyjną. Można z niej ułożyć piękny wzór, który stanie się ozdobą na posesji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niezbędne jest regularne mycie kostki brukowej, jeśli ma pięknie się prezentować. Jest ona narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, które obniżają walory estetyczne. Powstają rozmaite zabrudzenia, naloty. Mech i porosty nie zdobią kostki brukowej, ale niestety chętnie ją porastają. Warto wobec tego przeprowadzić profesjonalne mycie kostki. Można zająć się tym we własnym zakresie przy użyciu odpowiednich narzędzi i środków lub skorzystać z usług fachowców.

W jaki sposób umyć kostkę brukową?

Kostka brukowa nie będzie pięknie się prezentować przez wiele lat, jeśli się ją zaniedba. Nie wystarczy jej ułożyć i liczyć na to, że zabrudzenia zostaną zmyte przez opady deszczu. Czyszczenia wymaga zarówno elewacja, jak i kostka brukowa. Jeśli zadba się o te dwie kwestie, to posesja będzie wyglądała bardzo estetycznie. Warto przeprowadzać gruntowne czyszczenie kostki brukowej minimum raz w roku, przede wszystkim na wiosnę. W przypadku intensywnie eksploatowanej powierzchni trzeba liczyć się z pojawieniem przebarwień i plam. Z czasem wystąpią także mchy i inne porosty, które nie wyglądają atrakcyjnie. Zacząć można od dokładnego zamiecenia nawierzchni, pozbycia się ze szczelin chwastów i porostów. Potrzebne będzie do tego wąskie i ostre narzędzie. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczające jest użycie myjki ciśnieniowej i czystej wody. Można też użyć węża ogrodowego z odpowiednią końcówką, aby skierować silny strumień wody na kostkę brukową.

Na uporczywe zabrudzenia przyda się specjalistyczna chemia do mycia kostki brukowej. Trzeba pamiętać o tym, że po dokładnym czyszczeniu mogą pojawić się ubytki między płytkami. Wymaga to wobec tego uzupełnienia piasku. Na kostce brukowej bardzo często pojawia się zielony nalot, dlatego idealnie sprawdzają się specjalne środki na pleśń i grzyby i mchy. W przypadku tłustych plan po oleju lub smaru domowe metody niestety nie są efektywne. Pamiętać należy o tym, aby w przypadku mocnej chemii zawsze mieć założone rękawiczki ochronne. Zaleca się również stosować maskę ochronną na twarz i okulary ochronne. Jest to niewielki wydatek, a można uchronić się przed szeregiem działań niepożądanych. W przypadku dobrej jakości myjki ciśnieniowej, która jest wyposażona w rozmaite końcówki, możliwe staje się usunięcie z kostki nawet mchu, porostów, pleśni. Nie przetrwają one pod wpływem silnego strumienia wody. Pamiętać należy również o tym, aby po umyciu kostki zaimpregnować ją.