Remont dachu

remont dachu

Remont dachu zawsze będzie mniej kosztowną inwestycją niż jego wymiana. Jeśli ktoś chce uchronić się przed kosztownymi naprawami, to powinien regularnie sprawdzać stan połaci dachowej. Należy to robić każdego roku, dekarze zalecają przeglądy dachów przede wszystkim po okresie zimowym. Może się okazać konieczna naprawa dachu. Niesprzyjające warunki pogodowe nierzadko wywołują rozmaite szkody, czasem dochodzi nawet do zerwania części połaci dachowej na skutek silnych podmuchów wiatru, gradobicia. Istotne jest to, aby nie dopuścić do nieszczelności dachu, bo wiąże się to z licznymi konsekwencjami. Polski klimat sprawia, że prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane nawet dwa razy w roku.

Jak przeprowadzić remont dachu?

Naprawa dachu będzie wyglądała nieco inaczej, w zależności od tego, z jakich został on wykonany materiałów. Warto przeprowadzać regularnie prace konserwacyjne, aby uniknąć wymiany całego pokrycia dachowego. Ma to na celu zabezpieczenie dachu, pozbycie się zanieczyszczeń, zniwelowanie powstałych uszkodzeń. Jeśli będzie się sprawdzać co najmniej raz w roku stan całego zadaszenia, co trzeba oczywiście zrobić bardzo dokładnie, po czym dokonać stosownej naprawy, to nie będzie konieczna gruntowna i kosztowna modernizacja. Wiosna i jesień to idealny czas na przyjrzenie się dachowi. Znaczenie ma to, aby przygotować go właściwie na zimę oraz wykryć uszkodzenia powstałe w wyniku działania ujemnych temperatur. Opady śniegu również są problematyczne, szczególnie jeśli jest on mokry, stanowi spore obciążenie dla konstrukcji dachu. W przypadku nowych zadaszeń wystarczy coroczny przegląd, starsze dachy muszą być jednak częściej sprawdzane, szczególnie pokrycie wykonane z papy lub dachówek.

Remont dachu dotyczy przede wszystkim demontażu obróbek blacharskich i położenia ich na nowo, dzięki czemu możliwe staje się przeciwdziałanie przeciekom. Nieszczelny dach to poważny problem. Jeśli jest on pokryty dachówkami, to naprawa jest relatywnie szybka i prosta, wystarczy wymienić zniszczone elementy. Konserwacja dotyczy również impregnacji lub malowania. Warto pokryć dachówki preparatem gruntującym, który ma działanie grzybobójcze, przeciwdziała rozwojowi pleśni. Zmniejsza również podatność materiału na działanie promieniowania słonecznego. W przypadku papy nie trzeba zrywać starej warstwy. Wystarczy wymiana obróbek blacharskich i sięgnięcie po papę zmodyfikowaną elastomerem. Bardziej problematyczna jest naprawa więźby dachowej, konieczne staje się zdjęcie poszycia. Pozostają tylko krokwie i murłaty. Do przeprowadzenia remontu dachu używa się najczęściej rynien, wiatrownicy, taśm uszczelniających, kominków wentylacyjnych, ław kominiarskich.